Z pewnością większość z nas miała okazję spróbować smaku piwa rzemieślniczego. Być może nie każdemu przypadło ono do gustu, jednak w Polsce napój ten ma sporą rzeszę wielbicieli. Piwa rzemieślnicze wytwarzane przez małe browary z tradycjami np. – zobacz , znacznie różnią się od mainstreamowych marek dostępnych w każdym sklepie za rogiem.

 

Jakie są różnice pomiędzy nimi? Czy każdy z nas jest w stanie je dostrzec, czy tylko wytrawne podniebienie konesera? Odmienność, jaka charakteryzuje piwa rzemieślnicze pojawia się już na etapie produkcji. Technologia wykorzystywana przy tworzeniu tego rodzaju trunku znacząco odbiega od tych dominujących w koncernowych browarach.

 

Warzenie

Piwa tradycyjne warzone są w kadziach zamkniętych lub otwartych, jednak bez pośpiechu. Wielkie browary stawiając na ilość i obniżenie kosztów wytwarzania, produkują wysoko stężoną brzeczkę, o bardzo dużej ilości ekstraktu, która następnie jest rozcieńczana i nagazowywana. To obniża jakość piwa i jego walory smakowe

 

Utrzymanie świeżości

 

Piwa rzemieślnicze mają na ogół krótką datę przydatności do spożycia i wymagają przechowywania w niskich temperaturach. Wynika to z niemożności utrzymania sterylnych warunków na etapie produkcji. Piwa koncernowe stosują metodę pasteryzacji, która znacząco wydłuża okres przydatności do spożycia, lecz powoduje wyjałowienie z mikroelementów oraz zubożenie smaku.